#Jaunumi #StandWithUkraine
Divi cilvēki lasa grāmatu

Šodien, 28. martā, Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) apstiprinājis programmas “Latviešu valodas mācības Ukrainas civiliedzīvotājiem” konkursa rezultātus. Konkursā apstiprināts 31 pieteikums, ar kopējo pieejamo finansējumu 3 613 196 EUR. Finansējums tiks piešķirts mācību grupu iesniegšanas secībā SIF uzturētajā integrācijas pasākumu datu bāzē un kamēr finansējums ir pieejams programmā. Visām projekta aktivitātēm jābūt pabeigtām līdz 2025. gada 15.novembrim.   

Programmas mērķis ir veicināt latviešu valodas lietojumu Ukrainas civiliedzīvotāju vidū, nodrošinot bezmaksas latviešu valodas mācības, sākot no A1 valodas prasmes līmeņa un atbilstoši sākotnējam valodas prasmes līmenim Ukrainas civiliedzīvotājiem, 120 līdz 150 akadēmisko stundu apmērā visos Latvijas reģionos.   

Šī konkursa mērķa grupa ir pieaugušie Ukrainas civiliedzīvotāji, t.sk. arī nepilngadīgie Ukrainas civiliedzīvotāji ar iegūtu vidējo izglītību Ukrainā, kā arī sešpadsmit gadus sasniegušas personas, kuras nav reģistrētas Latvijā reģistrētā izglītības iestādē. 

Tiek uzskatīts, ka mācību kurss ir sekmīgi pabeigts, ja dalībnieks kopā ir apmeklējis vismaz 85% no plānoto mācību stundu skaita. Lai nodrošinātu programmas efektivitāti, šī gada projektu konkursa nolikums paredz, ka ikvienam latviešu valodas mācību apmeklētājam, kurš apgūst latviešu valodu A2 vai augstākā valodas prasmes līmenī, ir obligāti jākārto valsts valodas prasmes pārbaudījums Valsts Izglītības un satura centrā.  

Konkursā apstiprināti projektu iesniedzēji: biedrība “Sadarbības platforma”, SIA “Mensarius”, pieaugušo neformālās izglītības iestāde “Mācību un konsultatīvais centrs “Mensarius””, pašvaldības iestāde “Zemgales reģiona kompetenču attīstības centrs”, biedrība “LENOKS . IKCAVA”, biedrība “Latvijas Ārstu biedrība”, SIA “Evija serviss” mācību centrs “Sapņu darbnīca”, SIA “PURE Academy” Profesionālās tālākizglītības centrs “PURE Academy”, biedrība “Intelekta parks”, SIA “LATINSOFT”, atvasinātas publiskas personas “Rīgas Tehniskā universitāte”, SIA “Eiropas Tālmācības centrs”, SIA “FIBRA”, juridiska persona “Rīgas Valsts tehnikums”, SIA “ADA PLUS”, SIA “Mācību centrs plus”, SIA “Dialogs AB”, SIA “Alius Lingua”, SIA “Skrivanek Baltic”, SIA “BUTS”, biedrība “Patvērums “Droša māja””, SIA “Komplekss Citadele”, SIA “POLYGLOT”, biedrība “Inovāciju atbalsta centrs”, SIA “VALODU MAPE”, biedrība “ERFOLG”, SIA “MVS centrs”, biedrība “Izglītības attīstības centrs”, SIA “GP KONSULTĀCIJAS”, SIA “Steam Education”, SIA “LZRA IZGLĪTĪBAS CENTRS”, SIA “AMIpro”. 

Viens projekta pieteikums tika atzīts kā neatbilstošs pēc atbilstības vērtēšanas kritērijiem. 

Lai atvieglotu pieteikšanos latviešu valodas kursiem, izstrādāta jauna pieteikšanās platforma “LearnLatvian”, kurā kursu dalībniekam būs iespēja atlasīt mācību īstenotāju, izvērtējot sev ērtāko un atbilstošāko mācību centru, pamatojoties uz savu dzīvesvietu, mācību formu un piedāvātajiem nodarbību laikiem. Platforma būs pieejama Vienas pieturas aģentūras jaunpienācējiem Latvijā mājaslapā livelatvia.lv pēc līgumu noslēgšanas ar apstiprinātajiem mācību īstenotājiem. 

Projektu pieteikumus izskatīja vērtēšanas komisija, kuras sastāvā bija viens pārstāvis no Kultūras ministrijas, viens pārstāvis no Izglītības kvalitātes valsts dienesta, viens pārstāvis no Izglītības un zinātnes ministrijas un viens pārstāvis no Latviešu valodas aģentūras. Komisijas sastāvā bija arī SIF pārstāvis, kurš vadīja vērtēšanas komisijas darbu, bet atbilstības kritēriju vērtēšanā un balsošanā nepiedalījās. 

2024. gadā SIF bezmaksas latviešu valodas kursiem bija pieteikušies 6114 Ukrainas civiliedzīvotāji, no kuriem mācības pabeiguši 4799 dalībnieku. Pēc kursu apguves 1603 dalībnieku kārtojuši arī valsts valodas prasmes pārbaudi Valsts Izglītības un satura centrā (A1-717, A2-546, B1-238, B2-78, C1-24).