Lai gūtu jaunas zināšanas un praktiskas iemaņas inovatīvu sociālo pakalpojumu radīšanā un attīstīšanā, arī Vidzemes reģiona pašvaldību sociālo dienestu speciālisti, NVO pārstāvji, komersanti un citi sociālo pakalpojumu jomas interesenti no februāra beigām līdz aprīļa sākumam piedalījās Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) organizētajā mācību ciklā “Kā radīt sociālās inovācijas sociālo pakalpojumu jomā?”. Visus piecus Vidzemes mācību cikla seminārus kopskaitā apmeklēja 140 dalībnieki, kuri nodarbību saturu novērtēja uz 8,8 punktiem no 10. Dalībnieki izsaka augstu atzinību par iegūtajām zināšnām, lektoru sniegumu un dzirdētajiem pieredzes stāstiem, bet kā galvenos ieguvumus min jaunu ideju rašanos un tīklošanās iespēju ar nozares kolēģiem.
“Ļoti priecājos par mācībām! Guvu apstiprinājumu tam, ko jau zināju, kā arī iemācījos daudz jauna. Esmu jau iesniegusi projektu pieteikumu, un pēc mācībām šķiet, ka esmu tur visu uzrakstījusi pareizi. Satikšanās ar nozares kolēģiem un jaunas idejas – tas priekš manis bija vērtīgākais,” par mācību cikla ieguvumiem stāsta Lubānas Sociālās aprūpes centra vadītāja Jolanta Kočāne.
Nodarbības vadīja profesionāli un pieredzes bagāti dažādu jomu eksperti – komunikācijas un sociālā darba eksperte, Latvijas Universitātes pasniedzēja Liesma Ose; Rīgas Tehniskās universitātes docente, biedrības "Zināšanu un inovācijas sabiedrība” vadītāja, biznesa trenere Vita Brakovska; inovāciju mentore, pakalpojumu dizaina stratēģe Liene Kupča; sociālo pakalpojumu plānošanas eksperts ar ilggadēju darba pieredzi Rīgas valstspilsētas pašvaldībā Juris Osis; sociālās jomas speciāliste, “Ventspils Sociālā dienesta” vadītāja Una Lapskalna-Alksne.
Lai labāk izprastu sociālo inovāciju tēmu un sociālo pakalpojumu nozares specifiku, mācību ciklu bagātināja trīs pieredzes stāsti. Par savu darbu stāstīja jau esošs sociālo inovāciju sociālo pakalpojumu jomā īstenotājs – Camphill ciemata “Rožkalni” vadītāja Anitra Šatrovska. “Rožkalni" ir vienīgais ciemats Latvijā, kur nelielā kopienā kopā ar atbalsta personālu dzīvo un sertificētā bioloģiskā saimniecībā strādā cilvēki ar garīgās attīstības traucējumiem. Tāpat bija iespēja dzirdēt Valmieras novada pašvaldības Sociālo lietu pārvaldes vadītājas Kaijas Mucenieces prezentāciju par biežākajām sociālās jomas problēmsituācijām un dienesta darbu to risināšanā. Savukārt Latvijas Samariešu apvienības Vidzemes un Latgales sociālo pakalpojumu vadītāja Inga Brente-Mieze dalījās stāstā par inovatīvu sociālo pakalpojumu ieviešanu un mērogojamību.
“Seminārs bija vērtīgs, iedvesmoja saskatīt lielo bildi un virzīties tālāk ar projekta pieteikuma sagatavošanu. Jauni kontakti un domas raisās!” – prieku par 1. semināra “Kas ir sociālās inovācijas?” apmeklējumu pauž Agnese Gaidelione, sociālā uzņēmuma “Ieber.lv” vadītāja.
“Ļoti interesanti, iegūtās zināšanas noteikti izmantošu savā darbā, vadot sociālās aprūpes iestādi. Ar jaunām, mums līdz šim nepielietotām medotēm varēsim nākotnē uzlabot savus sniegtos pakalpojumus,” par 2. semināra “Kā atrast īsto problēmu?” ieguvumiem stāsta Aivars Damroze, “Gatartas pakalpojumu aģentūras” valdes loceklis.
“No šīs nodarbības paņemu līdz tieši praktiskās lietas, ko mums pasniedzēja ne tikai stāstīja, kā darīt, bet arī lika to darīt, piemēram, modelēt situācijas ar LEGO klucīšiem. Viena lieta ir tas, ko mēs darām kabinetā ar likumu, saistošiem noteikumiem un veidlapām, bet šīs praktiskās nodarbības parādīja, ka prioritāte ir cilvēks. Šo ir ļoti vērtīgi mums, nozares profesionāļiem, gan ieraudzīt, gan arī aiznest līdz saviem vadītājiem,” pēc 3. semināra “Kā veidot risinājumu ar sociālās inovācijas pieeju?” pārdomās dalās Madonas novada pašvaldības Sociālā dienesta vadītāja Ilze Fārneste.
Skaidrība, “rāmis”, konkrēti un vērtīgi ieteikumi, idejas, apstiprinājums savām domām, jaunas zināšanas, izpratne – šādus un vēl citus ieguvumus norāda dalībnieki pēc 4.semināra “Sociālās inovācijas izstrādes praktiskie soļi” apmeklējuma.
“Ieguvu jaunas atziņas gan par sadarbību veidošanu, gan ideju ģenerēšanu, un, protams, nozares kolēģu kontakti ir ļoti vērtīgi,” – ar ieguvumiem pēc 5.semināra “Ilgtspēja sociālajā inovācijā un starpnozaru sadarbība” apmeklējuma dalās Limbažu novada sociālā dienesta vadītājas vietniece Jana Beķere.
Mācību ciklu “Kā radīt sociālās inovācijas sociālo pakalpojumu jomā?” veidoja pieci tematiski saistīti semināri. Pirmais deva padziļinātas zināšanas par sociālām inovācijām kā tādām un sniedza izpratni, ko nozīmē sabiedrībā un kopienā balstīti sociālie pakalpojumi. Otrajā un trešajā seminārā dalībnieki trenējās atšķirt problēmu sekas no cēloņiem, precīzi definēt problēmas un ar inovatīvām pieejām modelēja atbilstošākos risinājumus. Ceturtajā nodarbībā pievērsāmies sociālo inovāciju izstrādes praktiskajai pusei, balstoties Latvijas sociālo pakalpojumu sistēmā un normatīvajā regulējumā. Savukārt noslēdzošais seminārs tika veltīts ilgtspējas, sociālās ietekmes, mērogojamības un starpnozaru sadarbības jautājumiem.
Šādu mācību ciklu SIF organizē visos Latvijas reģionos. Kurzemē, Rīgā, Vidzemē un Zemgalē tas jau ir noslēdzies, Latgalē nodarbības vēl turpinās. Plašāka informācija ŠEIT.
SIF izsaka pateicību visiem Vidzemes mācību cikla dalībniekiem par ieguldīto laiku, enerģiju, līdzdalību un vēlmi attīstīt Latvijā sociālās inovācijas!
Mācību cikls “Kā radīt sociālās inovācijas sociālo pakalpojumu jomā?” ir daļa no SIF īstenotā ESF+ projekta “Atbalsts jaunām pieejām sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanā”, kura mērķis ir sekmēt sociālās inovācijas sociālo pakalpojumu jomā, nodrošinot mūsdienīgu, cilvēka vajadzībām atbilstošu un aktuālu sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu attīstību.
Informāciju sagatavoja Sabiedrības integrācijas fonds ESF+ projekta Nr. 4.4.1.1./1/24/I/001 “Atbalsts jaunām pieejām sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanā” ietvaros. Par informācijas saturu atbild Sabiedrības integrācijas fonds.