2025. gada 7. janvārī tika atklāta Sabiedrības integrācijas fonda Kapacitātes celšanas programma darba devēju ekspertīzei dažādības vadības jomā (turpmāk – Kapacitātes programma), kas tiek īstenota sadarbībā ar PwC Latvija un ir līdz šim vērienīgākā šāda veida programma Latvijā. Tās norise plānota kā intensīva teorijā, praksē un uzņēmumu pieredzē balstīta programma pusgada garumā, nodrošinot gan mācības klātienes sesijās un praktisku atbalstu dažādības vadības stratēģiju izstrādē, gan padziļināti novērtējot programmas ietvaros sasniegtās izmaiņas un panāktos rezultātus dažādības vadībā.
“Dažādības vadība, lai arī pazīstams koncepts, tomēr ir būtiski jauns process, kas piedāvā unikālu iespēju pārskatīt un uzlabot darba devēju pieeju, veicinot iekļaujošāku un efektīvāku darba vidi. Sabiedrības integrācijas fonds, piedāvājot jauno dažādības vadības kapacitātes programmu, aicina darba devējus iesaistīties, būt drosmīgiem un padomāt, ko mēs varam darīt citādāk un labāk, lai pavērtu ceļu jaunām iespējām, lai mūsu darba vide būtu iekļaujošāka un atvērtāka, lai mēs paši kļūtu gudrāki un stiprāki, tādējādi stiprinot gan darba kolektīvus un uzņēmumus, gan mūsu valsti,” uzsver Sabiedrības integrācijas fonda direktore Inese Kalvāne.
Starptautiskā pieredze, prakse un pētījumi liecina, ka, lai mūsdienu organizāciju darbība būtu konkurētspējīga un ilgtspējīga, darba devēju izpratnei par dažādību un iekļaušanu ir ārkārtīgi liela nozīme. Lai dažādības vadību sekmīgi ieviestu un īstenotu, vispirms ir svarīgi izprast dažādības un iekļaušanas prakses būtību un attīstīt dažādības kompetenci. Tikai pēc tam, izprotot konkrētās organizācijas kontekstu, ir iespējams skaidri nodefinēt dažādības vadības mērķus, attīstīt politiku un izstrādāt stratēģiju dažādības vadībā.
“Iekļaujoša darba vide, kas veicina piederību un nodrošina līdztiesīgas un taisnīgas iespējas, ir pamats ilgtermiņa panākumiem jebkurā organizācijā. Dažādības potenciāla stratēģiska izmantošana ir izšķiroši svarīga gan privātā, gan publiskā sektorā. Tāpēc esam gandarīti dalīties ar savu ekspertīzi un pieredzi, lai pilnveidotu darba devēju zināšanas un praksi dažādības vadības jomā,” uzsver Zlata Elksniņa-Zaščirinska, PwC Latvija vadošā partnere.
Kapacitātes programmai tika saņemti 50 pieteikumi, no kuriem dalībai programmā apstiprināti 15 dažādu privāto un publisko uzņēmumu pārstāvji no Latvijas, tai skaitā Eco Baltia, Eco Baltia vide, Getliņi EKO, Latvijas Loto, Latvijas pasts, Latvijas Televīzija, Latvijas Valsts ceļi, Liepājas teātris, Optibet, Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca, Printify Development, Rīgas 1. slimnīca, Rīgas Siltums, Sabiedrības integrācijas fonds, Zalaris HR Services Latvia.
Kapacitātes programma izstrādāta, balstoties Sabiedrības integrācijas fonda un PwC Latvija ekspertīzē, un to vada pieredzējuši jomas eksperti: Agnese Cimdiņa (PhD, starptautiski sertificēta dažādības vadības eksperte, PwC dažādības un iekļaušanas prakses vadītāja Baltijā); Maija Orbidāne (PwC ilgtspējas pakalpojumu vadītāja Latvijā); Edgars Riņķis (eksperts darba tiesisko jautājumu piemērošanā, ZAB PwC Legal vecākais jurists); Signe Jansone-Lapiņa (eksperte sociālo vērtību un saskarsmes normu stiprināšanā darba vidē, PwC personāla vadītāja Latvijā). Papildu Kapacitātes programmas dalībniekiem būs iespēja saņemt profesionālu konsultatīvo atbalstu, t.sk. no piesaistītajiem ārējiem ekspertiem vai organizāciju vadītājiem, kuri veiksmīgi ieviesuši dažādības un iekļaušanas stratēģijas savos uzņēmumos. Pieredzē dalīsies pārstāvji no SUSTENTO, LIDL Latvia, SCHWENK Latvija un ERGO Life Insurance SE Latvijas filiāles.
Programmas ietvaros dalībnieki iegūst padziļinātu izpratni par dažādības, taisnīguma, iekļaušanas un piederības (DEIB, saīsinājums no angļu valodas – Diversity, Equity, Inclusion and Belonging) jautājumiem, dažādības vadības būtību un praksi, sasaistot to ar darba vides, personālvadības ciklu, organizācijas konkurētspējas, ilgtspējas, darba tiesību un diskriminācijas jautājumiem. Sekmīgi pabeidzot mācību programmu, dalībnieki spēs kvalitatīvi novērtēt savas organizācijas līdzšinējo praksi DEIB un dažādības vadībā (gan dokumentu, gan ieviešanas līmenī), kā arī to attīstīt un pilnveidot, veidojot atbilstošas politikas, stratēģijas, sistēmas un kultūru.
Papildus informācija pieejama vietnē dazadiba.lv