Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) apstiprinājis Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna (Atveseļošanas fonds) ietvaros izsludināto projektu iesniegumu konkursu rezultātus. Projektus varēja iesniegt divos konkursos: “Sabiedrības vismazāk aizsargāto grupu interešu pārstāvniecība sociālās drošības jomā” un “Sabiedrības interešu uzraudzība par ārvalstu investīciju un valsts budžeta finansējuma izlietojumu”.
Projektu konkursā “Sabiedrības vismazāk aizsargāto grupu interešu pārstāvniecība sociālās drošības jomā” tika saņemti 16 projektu iesniegumi, no kuriem apstiprināti 6 par kopējo pieprasīto finansējumu 1 550 010 EUR. Apstiprinājumu projektu īstenošanai saņēmušas biedrības “Bērnu slimnīcas fonds”, “Latvijas Bērnu labklājības tīkls”, “Vidusdaugavas NVO centrs”, “Latvijas Jaunatnes padome” un nodibinājumi “Palīdzēsim.lv”, “Fonds “PLECS”. To īstenošanā kopumā iesaistīsies 23 NVO (6 projektu īstenotāji ar 17 sadarbības partneriem), vidēji vienam projektam piesaistot 3 sadarbības partnerus. Atbalstītās NVO strādā ar dažādu sabiedrības vismazāk aizsargāto grupu interešu aizstāvību. Kopumā projektos plānota 24 mazāk aizsargāto grupu interešu aizstāvība, kā, piemēram - bērni no maznodrošinātām ģimenēm, bērni un jaunieši, kas pakļauti alkohola, narkotisko vielu u.c. atkarību riskiem, seniori un cilvēki ar invaliditāti, kā arī bērni, kas cietuši no vardarbības vai pakļauti tās riskam, u.c.
Projektu konkursa “Sabiedrības interešu uzraudzība par ārvalstu investīciju un valsts budžeta finansējuma izlietojumu” tika saņemti 5 projektu iesniegumi, no kuriem apstiprināti 4 par kopējo pieprasīto finansējumu 726 960 EUR. Apstiprinājumu projektu īstenošanai saņēmušas biedrības “Sabiedrība par atklātību Delna”, “Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS”, “Latvijas Platforma attīstības sadarbībai” un nodibinājums “Latvijas Dabas fonds”. To īstenošanā kopumā iesaistīsies 21 NVO (4 projektu īstenotāji ar 17 sadarbības partneriem), vidēji vienā projekta īstenošanā piesaistot 4 sadarbības partnerus. Projektu īstenošanas sagaidāmie rezultāti ietver praktisku rīku izveidi, sadarbības, izglītošanas un informētības veicināšanas pasākumus medijiem, pretkorupcijas atbalstītājiem un plašākas sabiedrības iesaistei par publisko līdzekļu uzraudzību, tādējādi paaugstinot publiskā finansējuma izlietošanas efektivitāti un radot pozitīvo ietekmi uz sabiedrības labklājības paaugstināšanos un ilgtspējīgu attīstību.
“Pēdējā laika notikumi apliecina, cik svarīgi ir veicināt dažādu atbalsta pasākumu kopumu vismazāk aizsargāto iedzīvotāju grupu sociālās drošības interešu pārstāvībai. Arī sabiedrības saliedētības veicināšanā būtisks aspekts ir sociālā vienlīdzība, kas cieši saistīta ar sabiedrības mazaizsargāto grupu atbalstīšanu. Apstiprinātie projekti sniegs būtisku ieguldījumu gan dažādu mazaizsargāto grupu interešu aizstāvībā, gan veicinās sabiedrības informētību publisko finanšu līdzekļu efektīvas un godīgas izlietošanas uzraudzībā. Esam gandarīti, ka projektu īstenošanā iesaistīsies liels NVO skaits. Lai veicinātu sabiedrības līdzdalību un veicinātu pārmaiņas, noteicoša loma ir tieši NVO darbam,” skaidro SIF sekretariāta direktore Zaiga Pūce.
Projekta konkursa “Sabiedrības vismazāk aizsargāto grupu interešu pārstāvniecība sociālās drošības jomā” iesniegumus vērtēja konkursa vērtēšanas komisija, kuras sastāvā bija 2 pārstāvji no Valsts kancelejas, 1 pārstāvis no Kultūras ministrijas, 1 pārstāvis no Valsts probācijas dienesta, 2 Ministru kabineta sadarbības memoranda īstenošanas padomes deleģēti NVO sektora pārstāvji. Bet konkursa “Sabiedrības interešu uzraudzība par ārvalstu investīciju un valsts budžeta finansējuma izlietojumu” projektu iesniegumu vērtēšanas komisijas sastāvā bija 2 pārstāvji no Valsts kancelejas, 1 pārstāvis no Kultūras ministrijas, 1 Ministru kabineta sadarbības memoranda īstenošanas padomes deleģēts NVO sektora pārstāvis, 1 pārstāvis no Finanšu ministrijas, 1 pārstāvis no Tieslietu ministrijas.
Atveseļošanas fonds ir daļa no visaptveroša reaģēšanas pasākumu kopuma, tā mērķis ir mazināt koronavīrusa pandēmijas ekonomiskās un sociālās sekas, padarīt Eiropas ekonomiku un sabiedrību ilgtspējīgāku, noturīgāku un labāk sagatavotu zaļās un digitālās pārkārtošanās uzdevumiem un iespējām.
Sabiedrības integrācijas fonds nodrošina efektīvu sabiedrības saliedēšanas politikas īstenošanu un sniedz nozīmīgu atbalstu nevaldības sektoram, lai stiprinātu valstisko piederību un demokrātiju, atbalstot pilsoniski izglītotu, aktīvu, atbildīgu, iekļaujošu un saliedētu sabiedrību. Plašāka informācija www.sif.gov.lv sadaļā "Projektu konkursi".