Janvārī un februārī Liepājā norisinājās Sabiedrības integrācijas fonda organizētais mācību cikls “Kā radīt sociālās inovācijas sociālo pakalpojumu jomā?” ar mērķi piecos semināros sniegt padziļinātas zināšanas, praktiskas iemaņas un iedvesmu inovatīvu sociālo pakalpojumu radīšanā un attīstīšanā. Kopskaitā visus Kurzemes seminārus apmeklēja 144 dalībnieki, viņu vidū gan pašvaldību sociālo dienestu speciālisti, gan NVO pārstāvji, kā arī komersanti un citi sociālo pakalpojumu jomas interesenti. Noslēgumā, vērtējot semināru saturisko un tehnisko norisi, dalībnieki mācību ciklam piešķīra 9,4 punktus no 10. Dalībnieki augstu novērtēja gan lektoru sniegumu, apgūtās zināšanas un praktiskos uzdevumus, gan iespēju satikt savas nozares kolēģus, apmainīties ar pieredzi, idejām un veidot jaunas sadarbības.
“Apmeklēju visus piecus seminārus, bija ļoti vērtīgi izprast dziļāk sociālo pakalpojumu jomu. Tagad esmu daudz gatavāka un zinošāka izstrādāt un iesniegt jaunus sociālo pakalpojumu projektus. Tāpat semināros esmu guvusi jaunus, vērtīgus kontaktus un sadarbības partnerus – tīklošanās notiek pilnā sparā, esam jau sarunājuši savstarpējas ciemošanās pieredzes apmaiņai,” ieguvumus par apmeklēto mācību ciklu pauž Bērnu un ģimeņu atbalsta biedrības “Miera Osta” projektu vadītāja Kristīne Lieģeniece.
Nodarbības vadīja profesionāli un pieredzes bagāti dažādu jomu eksperti – komunikācijas un sociālā darba eksperte, Latvijas Universitātes pasniedzēja Liesma Ose; Rīgas Tehniskās universitātes docente, biedrības "Zināšanu un inovācijas sabiedrība” vadītāja, biznesa trenere Vita Brakovska; inovāciju mentore, pakalpojumu dizaina stratēģe Liene Kupča; sociālo pakalpojumu plānošanas eksperts ar ilggadēju darba pieredzi Rīgas valstspilsētas pašvaldībā Juris Osis; sociālās jomas speciāliste, “Ventspils Sociālā dienesta” vadītāja Una Lapskalna-Alksne.
Lai labāk izprastu sociālo inovāciju tēmu un sociālo pakalpojumu nozares specifiku, mācību ciklu bagātināja trīs pieredzes stāsti. Par savu darbu stāstīja jau esošs sociālo inovāciju sociālo pakalpojumu jomā īstenotājs no Ventspils – Krīzes centra ģimenēm ar bērniem „Paspārne” vadītāja Ruta Šenkevica, kuras biedrība piedāvā īpašas maizes terapijas nodarbības kā alternatīvu darbā ar vardarbībā cietušiem bērniem, pieaugušajiem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Tāpat bija iespēja dzirdēt Saldus novada pašvaldības aģentūras "Sociālais dienests" vadītājas Inas Behmanes prezentāciju par dienesta sniegtajiem, veiksmīgākajiem pakalpojumiem, nozares izaicinājumiem un biežākajām problēmsituācijām. Savukārt sociālo pakalpojumu sniedzēja, biedrības “Dižvanagi” vadītāja Ilze Durņeva dalījās personiskā un emocionālā stāstā par sava ceļa sākumu, sasniegumiem, pārvarētajām grūtībām un sociālo pakalpojumu ilgstpēju, veidojot un vadot Liepājā rehabilitācijas centru bērniem ar īpašām vajadzībām.
“Šodienas vērtīgākais ieguvums ir izpratne, ka jaunu pakalpojumu radīšanas procesā problēmas definēšana un mērķauditorijas vajadzību izzināšana ir būtiskākās lietas, lai vispār veidotos sociālā inovācija. Un svarīgi ir spēt problēmu definēt pareizi, jo tikai tad risinājums strādās ilgtermiņā un būs vērsts uz cēloņiem, nevis sekām,” pēc 2. semināra “Kā atrast īsto problēmu?” atziņās dalās dalībniece, Kurzemes plānošanas reģiona projektu vadītāja Zane Gusta.
“Ļoti patika dažādās lektores piedāvātās metodes, kas maina domāšanas pieeju, un ko varēšu savā darbā izmantot uzreiz. Lietas ir jādara citādāk, nevis vecās lietas ar jaunām metodēm!” par galvenajiem ieguvumiem no 2.semināra stāsta dalībniece, “Centrs MARTA” Liepājas filiāles vadītāja Madara Lapsa.
“Visvairāk patika praktiskā darbošanās, kas ļāva paskatīties uz situācijām pavisam citādi, no malas. Tāpat saņēmu apstiprinājumu, ka, lai realizētu sociālās inovācijas, un tās būtu ilgtspējīgas, ļoti liela nozīme ir mērķauditorijas iztaujāšanai un iesaistīšanai, lai vispār saprastu, kas ir nepieciešams. Bieži vien mums kā speciālistiem no malas liekas, ka mēs zinām, ko kādam vajag, bet tās vajadzības patiesībā var būt pavisam citas,” savas pārdomas pēc 3. semināra “Kā veidot risinājumu ar sociālās inovācijas pieeju?” stāsta dalībniece, Dienvidkurzemes novada Sociālā dienesta speciāliste Inga Zērande.
“Es gribēju pārliecināties, vai darām pareizi? Principā – jā! Pārliecinājāmies, ka mūsu izstrādātā sociālās inovācijas ideja atbilst visām pazīmēm un prasībām,” prieku par 4.semināra “Sociālās inovācijas izstrādes praktiskie soļi” apmeklējumu pauž Saldus novada pašvaldības aģentūras "Sociālais dienests" vadītāja Ina Behmane.
Mācību ciklu “Kā radīt sociālās inovācijas sociālo pakalpojumu jomā?” veidoja pieci tematiski saistīti semināri. Pirmais deva padziļinātas zināšanas par sociālām inovācijām kā tādām un sniedza izpratni, ko nozīmē sabiedrībā un kopienā balstīti sociālie pakalpojumi. Otrajā un trešajā seminārā dalībnieki trenējās atšķirt problēmu sekas no cēloņiem, precīzi definēt problēmas un ar inovatīvām pieejām modelēja atbilstošākos risinājumus. Ceturtajā nodarbībā pievērsāmies sociālo inovāciju izstrādes praktiskajai pusei, balstoties Latvijas sociālo pakalpojumu sistēmā un normatīvajā regulējumā. Savukārt noslēdzošais seminārs tika veltīts ilgtspējas, sociālās ietekmes, mērogojamības un starpnozaru sadarbības jautājumiem.
Sabiedrības integrācijas fonds saka sirsnīgu paldies visiem dalībniekiem par atsaucību, līdzdalību, ieguldīto laiku un enerģiju un vēlmi attīstīt Latvijā sociālās inovācijas. Ceram, ka semināros iegūtās zināšanas un prasmes noderēs darbā, un jau pavisam drīz leposimies ar jaunām inovācijām sociālo pakalpojumu jomā!
Šāds mācību cikls notiek visas Latvijas reģionos. Rīgā un Vidzemē turpinās nodarbības, savukārt Zemgalē mācības sāksies 12. martā, bet Latgalē – 26. martā. Plašāka informācija ŠEIT. Dotajā brīdī semināros brīvu vietu vairs nav, taču gadās, ka kāds dalībnieks atsauc savu dalību, un varam piedāvāt iespēju kādu no semināriem apmeklēt. Interesentus lūdzam rakstīt uz e-pastu atbalsts.inovacijam@sif.gov.lv.
Mācību cikls “Kā radīt sociālās inovācijas sociālo pakalpojumu jomā?” ir daļa no Sabiedrības integrācijas fonda īstenotā ESF+ projekta “Atbalsts jaunām pieejām sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanā”, kura mērķis ir sekmēt sociālās inovācijas sociālo pakalpojumu jomā, nodrošinot mūsdienīgu, cilvēka vajadzībām atbilstošu un aktuālu sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu attīstību.
Informāciju sagatavoja Sabiedrības integrācijas fonds ESF+ projekta Nr. 4.4.1.1./1/24/I/001 “Atbalsts jaunām pieejām sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanā” ietvaros. Par informācijas saturu atbild Sabiedrības integrācijas fonds.