Piektdien, 12. augustā, Rīgā notika Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) un nodibinājuma “Apeirons” kampaņas “Sajūti. Sadzirdi. Saproti.” otrā “Pikselēšanas darbnīca”, kurā, atzīmējot starptautisko Jaunatnes dienu, jaunieši ar invaliditāti kopā ar jauniešu festivāla “TRAMPLĪNS” apmeklētājiem veidoja mākslas darbu, lai sekmētu izpratni diskriminācijas jautājumos. Lai lauztu pastāvošos stereotipus, svarīgi ir panākt, ka jaunieši spēj atpazīt un izskaust maldīgos priekšstatus par cilvēkiem ar invaliditāti.
“Pikselēšanas darbnīcas” idejas pamatā ir apzināšanās, ka ikviens no mums tāpat kā pikselis ir maza daļa no kā lielāka, kas izveidojas mijiedarbības procesā. Darbnīcā, uz sieta savienojot audumu strēmeles un ļaujot vaļu iztēlei un pirkstu veiklībai, katrs radīja savu pikseli. Pēc tam tekstilmākslinieces Tatjana Nežberte un Sandra Dzilna no tiem izveidos tekstila kolāžu. Aktivitāte ir daļa no SIF īstenoto pasākumu kopuma sabiedrības saliedētības un dažādības vadības veicināšanai, tai skaitā aktivitātēm diskriminācijas mazināšanai un sabiedrības tolerances veidošanai.
“Pirmie priekšstati par lietām, notikumiem, cilvēkiem ikvienam veidojas jau bērnībā. Tos ietekmē arī tas, kādi ir dominējošie uzskati apkārtējā vidē, ģimenē, skolā vai citviet, kur tiek pavadīts daudz laika. Pārmaiņas ir panākamas tikai ilgākā laika posmā, tādēļ par diskriminācijas pazīmēm, to atpazīšanu, novēršanu, kā arī attieksmes maiņu pret cilvēkiem ar invaliditāti īpaši svarīgi ir runāt ar jaunatni. Jaunieši ir mūsu valsts tagadne un nākotne, tieši viņu rokās lielā mērā ir nākotnes sabiedrības saliedētība. Ja jaunieši būs zinoši un atvērti sabiedrības dažādībai, viņi spēs labāk palīdzēt mainīt arī citu paaudžu attieksmi – gan veicināt izpratni vecāku un vecvecāku vidū, gan arī nākotnē nodot šo pozitīvo attieksmi saviem bērniem,” uzskata SIF sekretariāta direktore Zaiga Pūce.
Saskaņā ar Jaunatnes likumu Latvijā jaunieši ir personas vecumā no 13 līdz 25 gadiem. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem uz 2022. gada sākumu mūsu valstī dzīvoja 234 587 jaunieši, kas ir 12,5 % no iedzīvotāju kopskaita. Šo jauniešu vidū ir arī vairāki tūkstoši jauniešu ar invaliditāti.
Kampaņas mērķis ir veicināt izpratni un palielināt sabiedrības informētību par personu ar invaliditāti ikdienu, lomu sabiedrībā, diskriminācijas pazīmēm, ar ko nākas saskartiem šai sabiedrības daļai. Festivāla laikā uzrunātie jaunieši pauda, ka jānodrošina pieejamu vidi visiem un cilvēkus ar invaliditāti nebūtu jādiskriminē, tomēr nereti jauniešu vidū nav pietiekamas zināšanas, kā izturēties viņu klātbūtnē. Daļa arī atzīst, ka ikdienā pašiem īsti nav saskares ar vienaudžiem ar invaliditāti, jo viņu skolā vide nav pieejama.
“Radošā darbnīca ir tikai viens no pasākumiem kampaņā. Lai paaugstinātu izpratni par dažādības pastāvēšanu sabiedrībā un sekmētu nevienlīdzības mazināšanu, tiks veidoti arī podkāsti un video tieši jauniešiem. Vēlamies parādīt, ka no vienaudžiem ar invaliditāti nav jāvairās, un veidot plašākas zināšanas par jauniešu ar invaliditāti ikdienu, jo tikai ar vienotu sapratni mēs kopā varam panākt pozitīvas pārmaiņas,” akcentē Invalīdu un viņu draugu apvienības “Apeirons” valdes priekšsēdētājs Ivars Balodis.
Lai mudinātu risināt jautājumus par cilvēku ar invaliditāti iekļaušanu sabiedrībā un diskriminācijas mazināšanu, radītais mākslas darbs pēc tā izveides tiks dāvināts kādai no valsts augstākajām amatpersonām.
Trešā noslēdzošā radošā darbnīca notiks 20. augustā Imantas apkaimes svētkos no plkst. 12.00 līdz 16.00.
Kampaņu “Sajūti. Sadzirdi. Saproti.” īsteno Invalīdu un viņu draugu apvienība “Apeirons” un Sabiedrības integrācijas fonds programmas “Nacionāli saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības attīstība” ietvaros. Plašāk par kampaņu lasi www.apeirons.lv.
Par Sabiedrības integrācijas fondu
Sabiedrības integrācijas fonds ir lielākais saliedētības politikas īstenotājs Latvijā un sniedz nozīmīgu atbalstu nevaldības sektoram, lai stiprinātu valstisko piederību un demokrātiju, atbalstot pilsoniski izglītotu, aktīvu, atbildīgu, iekļaujošu un saliedētu sabiedrību.
Par apvienību “Apeirons”
Invalīdu un viņu draugu apvienība “Apeirons” ir interešu aizstāvības nevalstiska organizācija kura darbojas jau vairāk kā 25 gadus. “Apeirona” mērķis ir cilvēku ar invaliditāti interešu aizstāvība un darbības prioritātes ir pieejamas vides attīstība, sociālo pakalpojumu dažādošana, nodarbinātība, sabiedrības informēšana, brīvprātīgais darbs un izglītība.