Pēc Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) pasūtījuma veikts valsts programmas “NVO fonds” darbības un ieguldījuma izvērtējums. Pētījuma rezultātā secināts, ka programmas darbība tikusi mērķtiecīgi orientēta uz tās mērķa sasniegšanu – pilsoniskās sabiedrības ilgtspējīgu attīstību Latvijā.
“NVO fonds” mērķis ir stiprināt pilsoniskās sabiedrības ilgtspējīgu attīstību un demokrātiju Latvijā, sniedzot finansiālu atbalstu NVO iniciatīvām, kuras risina sabiedrībai svarīgus jautājumus. Pētījumu “Valsts budžeta finansētās programmas “NVO fonds” darbības (rezultātu un ieguldījuma) izvērtēšana 2020.-2021. gada projektiem” pēc SIF pasūtījuma veica Latvijas Kultūras akadēmija un SIA “Analītisko pētījumu un stratēģiju laboratorija”, lai izvērtētu programmas rezultātus politikas mērķu sasniegšanā, kā arī monitorētu NVO pieprasījumu, tā laicīgi novēršot šķēršļus programmas konkursa nosacījumos.
Programmas un politikas rezultāti sasniedz mērķus
Lielākā daļa īstenoto projektu tieši vai netieši bijuši vērsti uz programmas un politikas rezultātu sasniegšanu. Vairāk nekā 90% no visiem 2020.-2021.gadā īstenotajiem projektiem ir sasnieguši NVO fonda programmas mērķi – tikusi veicināta NVO kapacitāte un veiktspēja, veicināta uzticēšanās nevalstiskajam sektoram, veicināta sabiedrības aktivitāte un iesaistīšanās sabiedrībai būtisku problēmu risināšanā, veicināta piederība Latvijai.
Vienlaikus pētnieki ir secinājuši, ka absolūtajam vairākumam projektu ir bijusi būtiska ietekme uz visiem “Nacionālās identitātes, pilsoniskās sabiedrības un integrācijas politikas īstenošanas plāns 2019.–2020. gadam” politikas rezultātiem. Tādos politikas rezultātos kā “Latvijas iedzīvotājiem ir praktiskas zināšanas par demokrātiskas valsts pārvaldes mehānismiem, cilvēku pamattiesībām un brīvībām”, “Pieaugusi iedzīvotāju iesaistīšanās dažādās sabiedrības līdzdalības aktivitātēs” un “Uzlabojusies dažādu sabiedrības grupu (personu) savstarpējā uzticēšanās un savstarpējā sadarbība” īstenoto projektu ietekme ir bijusi virs 90%.
Atbalstīto organizāciju profils – daudzpusīgs
Pētījuma dati rāda, ka laika periodā no 2016. līdz 2021. gadam “NVO fonds” projektu pieteikumus iesnieguši 49% no visām NVO, kas Latvijā tieši vai netieši darbojas pilsoniskās sabiedrības un līdzdalības jomā. Savukārt atbalstu saņēmuši 19% NVO.
“Pēdējo trīs gadu laikā atbalstīto unikālo organizāciju skaits ir pakāpeniski un būtiski pieaudzis – ja 2018. gadā tika atbalstīts 31 organizācijas projekts, tad 2021. gadā jau 86. Tas nozīmē, ka finansējums nonāk pie arvien plašāka organizāciju loka un nekoncentrējas tikai atsevišķu organizāciju lokā,” skaidro SIF sekretariāta direktore Zaiga Pūce.
Visbiežāk atbalstītas ir tādas NVO, kurās darbs notiek regulāri katru dienu – 30%, kuras darbību plāno vairāk nekā trīs gadus uz priekšu 34%, kurām ir lielāka pieredze projektu īstenošanā – 37%. Programma sniegusi būtisku ieguldījumu ilgtspējīgu un aktīvi strādājošu organizāciju attīstībā, neatkarīgi no to darbības ilguma, vai mēroga. Īstenotos projektus raksturo arī pieaugoša dažādība aktualizēto tēmu, aptverto mērķgrupu un iekļauto aktivitāšu aspektā.
Pēdējo divu gadu laikā palielinājies arī tādu projektu īpatsvars, kas vērsti uz iedzīvotāju iesaisti, dažādu mērķgrupu aktivitātēm, arī vietējo kopienu attīstību. Savukārt samazinājies tādu projektu īpatsvars, kas vērsts tikai uz pašu organizāciju darbību. Uz mērķgrupām vērstās aktivitātes biežāk veic mikroprojektu īstenotāji, īpaši tādas kā semināri, apmācības mērķgrupām, radošās nodarbības, kultūras aktivitātes. Makroprojekti biežāk iekļauj dažādas interešu aizstāvības aktivitātes, sabiedrības un konkrētu mērķgrupu informēšanu, finansējuma piesaistes aktivitātes.
“Tas apliecina stratēģiskās plānošanas rezultātā ieviesto makro un mikroprojektu dalījuma pamatotību, vismaz tiktāl, cik tas attiecas uz organizāciju interesi un kapacitāti īstenot dažāda mēroga un tematikas aktivitātes,” atzīst sekretariāta direktore.
NVO – būtiska nozīme demokrātijas attīstībā
Kā norāda SIF sekretariāta direktore Zaiga Pūce, demokrātiskā valstī ar pilsoniskās sabiedrības aktivitātēm tiek sekmēta iedzīvotāju izglītošana politikas veidošanā un vairota valsts atbildība pret tās iedzīvotājiem. Lai veicinātu sabiedrības līdzdalību, noteicoša loma ir tieši NVO, kas pārstāv iedzīvotāju intereses un visā valstī darbojas visdažādākajās jomās, piemēram, interešu pārstāvniecībā, sociālā palīdzībā, kā arī cilvēktiesību, ģimenes, vides, dzīvnieku un pacientu aizsardzībā.
“Jo lielāka ir sabiedrības aktivitāte, jo jēgpilnākus un ilgtspējīgākus lēmumus, kas būtu saistoši it visām sabiedrības grupām, var pieņemt politiķi un valsts pārvaldes darbinieki. Ar “NVO fonda” starpniecību turpināsim stiprināt Latvijas pilsonisko sabiedrību, arī turpmāk veicinot sabiedrības iesaisti tai būtisku jautājumu risināšanā," rezumē SIF sekretariāta direktore Zaiga Pūce.