Sabiedrības integrācijas fondā (Fonds) š.g. 9. decembrī darbu beidz līdzšinējā sekretariāta direktore Zaiga Pūce. Par jauno direktori apstiprināta bijusī Valsts kontroles padomes locekle Inese Kalvāne, kura darbu uzsāks š.g. 10. decembrī. Direktora maiņa iezīmē jaunu posmu iestādes vēsturē, radot iespēju turpināt aizsāktās iniciatīvas un ieviest jaunas idejas. Atskatīšanās uz paveikto ir nozīmīgs solis, lai novērtētu sasniegumus, saprastu, kas paveikts veiksmīgi, un izvērtētu, ko vēl var uzlabot. Tas ļauj mums redzēt, kādā veidā ieguldītais darbs un resursi ir veicinājuši kopīgu attīstību un pozitīvas pārmaiņas.
Pēdējo piecu gadu laikā Fonds ir veicis ievērojamu darbu, lai veicinātu saliedētību, atbalstītu pilsonisko sabiedrību un stiprinātu demokrātiskās vērtības Latvijā. Šajā periodā Fonds ir īstenojis vairākus nozīmīgus projektus, kas vērsti uz dažādu sabiedrības grupu iekļaušanu un līdzdalības veicināšanu. Fonda darbs ir bijis īpaši svarīgs, reaģējot uz aktuālajiem izaicinājumiem, tostarp atbalsta sniegšanā Ukrainas civiliedzīvotājiem, jaunpienācējiem Latvijā, dažādības un diskriminācijas mazināšanas veicināšanā pilsoniskās sabiedrības kapacitātes stiprināšanā, kas sniedz būtisku ieguldījumu ilgtspējīgas un saliedētas sabiedrības veidošanā.
ATBALSTS NEVALDĪBAS ORGANIZĀCIJĀM (NVO)
Fonds ir lielākais NVO atbalstītājs un iespējotājs Latvijā. Katru gadu tiek izsludināti vairāki projektu pieteikumu konkursi, kuru ietvaros NVO iniciatīvas var saņemt finansiālu atbalstu savu ideju realizācijai vairāk nekā miljons eiro apmērā. Piecu gadu laikā Fonds ir administrējis 89 projektu konkursus un izskatījis 3794 projektu pieteikumus. Audzis atbalstīto organizāciju skaits no 119 organizācijām 2019. gadā uz 279 organizācijām 2024. gadā. Lai atvieglotu pieteikšanās procesu projektu konkursos, radīta Mērķa finansējuma izlietojuma pārvaldības platforma (MAP), kuras būtiskākie ieguvumi ir vienkāršots administratīvais process, nodrošināta efektīvāka projekta dzīves cikla pārvaldība, kā arī tā ļauj uzkrāt vēsturiskos datus par notikumiem projektos.
ATBALSTS CILVĒKIEM, KURI UZSĀK DZĪVI LATVIJĀ
Kopš 2023. gada 2. janvāra Fonds izveidojis Vienas pieturas aģentūru jaunpienācējiem Latvijā, kurā trešo valstu pilsoņiem ir iespēja saņemt informatīvo, kā arī nodrošina tulka, jurista un psihologa pakalpojumus. Kopš darbības uzsākšanas sniegtas jau vairāk nekā 10,6 tūkstoši konsultāciju. Aģentūras ietvaros tapusi arī jauna mājaslapa livelatvia.lv, kurā vienuviet pieejama visa nepieciešamā informācija dzīves uzsākšanai Latvijā. Tāpat īpaši jāatzīmē sniegtais atbalsts Ukrainas civiliedzīvotājiem. Ar Fonda atbalstu 9556 ukraiņu izmantojuši iespēju apgūt latviešu valodu, 10 160 ukraiņu apmeklējuši kultūrorientācijas kursus un pasākumus, 77 tūkstoši izmantojuši iespēju saņemt atbildes informatīvajā zvanu centrā.
ATBALSTS DAŽĀDĪBAS VADĪBĀ
Tikai pastāvīgi pilnveidojot savas zināšanas un praksi dažādības jautājumos, mēs veidosim Latvijas sabiedrību saliedētāku un iekļaujošāku. Šajā procesā uzņēmējiem atbalstu sniedz Fonds, īstenojot gan dažādus izglītojošus pasākumus, gan informatīvas kampaņas, darba devēju pašnovērtējumus, kā arī veicot pētījumus, kas identificē galvenos izaicinājumus un piedāvā konkrētus risinājumus. Dažādības vadības vebinārus Facebook platformā noskatījušies jau 111,2 tūkstoši lietotāju. Dažādības vadības mācības “Skatu Punkti”, kuras palīdz izprast un iegūt praktiskas iemaņas un risinājumus iekļaujošas darba vides un klientu attiecību aspektos, kā arī diskriminācijas novēršanā un starpkultūru komunikācijā, apguvuši 648 dalībnieki.
ATBALSTS ĢIMENĒM
Fonds ilgstoši atbalsta ģimenes īstenojot iniciatīvas “Ģimenei draudzīga darba vieta” un “Ģimenei draudzīga pašvaldība”, ESF projektu “Ģimenei draudzīgas vides un sabiedrības veidošana” un programmu “Goda ģimene”, kuras ievaros tiek izsniegtas apliecības daudzbērnu ģimenēm un ģimenēm, kuras aprūpē bērnu vai pilngadīgu personu ar invaliditāti. Pēdējo piecu gadu laikā sasniegts divreiz lielāks atlaižu sniedzēju skaits – no 372 atlaižu sniedzējiem 2019. gadā un 609 atlaižu sniedzējiem 2024. gadā. Tāpat pašlaik pilnīgi visi atlaižu sniedzēji piedāvā atlaidi virs 15%. Apliecību īpašniekiem ir iespēja saņemt apliecību trīs reizes ātrāk, nekā 2019. gadā.
ATBALSTS MAZAIZSARGĀTĀM PERSONĀM
Lai mazinātu nabadzības smagākās formas, sniedzot nefinansiālu (pārtikas vai pamata materiālo palīdzību) vistrūcīgākajām personām, Fonds rūpējas par pārtikas un higiēnas priekšmetu atbalsta paku nodrošinājumu trūcīgām, maznodrošinātām un krīzes situācijā nonākušām mājsaimniecībām. Kopā izsniegtas 3,2 milj. atbalsta paku, t.sk., 281 531 pakas Ukrainas civiliedzīvotājiem.
ATBALSTS MEDIJIEM
Fonds administrē Mediju atbalsta fondu (MAF), kura mērķis ir atbalstīt medijus sabiedriski nozīmīga, informatīvi izglītojoša satura veidošanā un stiprināt nacionālo kultūrtelpu latviešu valodā, atbalstot nekomerciālas, sabiedriski nozīmīgas žurnālistikas radīšanu medijos, kuras uzdevumi ir stiprināt Satversmē noteiktās vērtības, valstisko apziņu, latvisko kultūrtelpu, kritisko domāšanu, veicināt mediju atbildīgumu un kvalitāti, kā arī sabiedrības saliedētību uz latviešu valodas pamata. Fonds pārskatījis MAF dizainu, veicinot projektu pieteikumu kvalitāti, sniedza operatīvu atbalstu Covid-19 periodā satura veidošanai ārkārtējās situācijas laikā, lai nodrošinātu sabiedrībai iespēju saņemt daudzpusīgu informāciju un viedokļus par COVID-19 krīzes pārvarēšanu.