Sākot no 2021. gada gandrīz visās Eiropas Savienības dalībvalstīs tika izveidoti sociālo inovāciju kompetences centri (SIKC). Šie centri palīdz ES dalībvalstīm plānot un īstenot darbības sociālās inovācijas jomā, kā arī organizēs dažādus pasākumus vietējo organizāciju atbalstam. Latvijā šī centra izveidi un darbību nodrošina Sabiedrības integrācijas fonds (SIF).
Sociālās inovācijas mērķis ir attīstīt sabiedrības dzīvi, t.sk. uzlabojot darba apstākļus, izglītību, kopienu attīstību un veselības aprūpi, kā arī risināt tādas būtiskas problēmas kā nabadzību un diskrimināciju.
Sociālās inovācijas ir saistītas ar tādu jaunu ideju izstrādi un īstenošanu attiecībā uz precēm, pakalpojumiem, paņēmieniem un modeļiem, kas vienlaikus apmierina gan sociālās vajadzības, gan rada jaunas sociālās attiecības vai sadarbības izpausmes starp publiskām, pilsoniskās sabiedrības vai privātām organizācijām, tādējādi sniedzot labumu sabiedrībai un veicinot tās spēju rīkoties.
Piemēram, dažas līdz šim Latvijā atpazīstamākās sociālās inovācijas ir Samariešu atbalsts mājās (mobilās aprūpes komplekss), Lielā Talka un līdzdalības platforma manabalss.lv. Vairāk par Latvijas pieredzi var uzzināt šeit.
Viena no līdz šim SIF īstenotajām inovācijām ir izmēģinājumprojekts "Mājoklis vispirms" bezpajumtniecības mazināšanai. Pakalpojuma pamatā ir uzskats, ka jebkurš cilvēks ar individualizētu atbalstu ir gatavs savam mājoklim un ka mājoklis ir cilvēka pamatvajadzība, kas kalpo par galveno atbalsta punktu citu jautājumu risināšanā. Gūtā pieredze uzrādīja augstu mājokļa saglabāšanas īpatsvaru (96%) un liecina, ka pakalpojums veicina dzīves kvalitātes un pašnoteikšanās iespēju uzlabošanos. Tāpat no trīs pašvaldībām, kurās izmēģinājums tika veikts, divas nolēma "Mājoklis vispirms" pieeju turpināt.
Lai uzlabotu iedzīvotāju un kopienas labklājību, sociālā inovācija aptver plašu nozaru un jomu loku, jo tā ir vērsta uz inovatīvu sociālo problēmu risinājumu meklēšanu. Tāpēc jaunizveidotā SIKC viens no pamatuzdevumiem būs radīt vidi, lai iedvesmotu, palīdzētu un dotu iespēju iesaistītajām pusēm veiksmīgāk izmantot sociālo inovāciju sniegtās iespējas un motivētu iesaistītās puses tās attīstīt.
Atbildīgo institūciju SIKC funkcijas nodrošināšanā deleģēja Ministru kabinets. Lai nodrošinātu centra darbības uzsākšanu, projekta pieteikumu finansējuma piesaistei* iesniedza SIF sadarbībā ar Labklājības ministriju un Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociāciju (LSUA), kā arī partneriem no Austrijas, Ungārijas, Slovākijas un Maltas. Projekta ietvaros SIF organizēs savstarpējās pieredzes apmaiņas aktivitātes, kā arī apkopos labās prakses piemērus par SIKC mērķtiecīgu darbību nodrošināšanu. Savukārt, Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija organizēs mācības sociālajiem inovatoriem par sociālajiem eksperimentiem, izmēģinājumiem, pilotēšanu, kā arī organizēs individuālas konsultācijas sociālo inovāciju praktiķiem par finansiālā atbalsta iespējām, iesaistītajām pusēm, normatīvo regulējumu, partneru meklēšanu un citiem aktuāliem jautājumiem.
Īpaša uzmanība ir jāpievērš tam, ka sociālo inovāciju koncepciju var pielietot arī sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu attīstībā. Šāda pieeja Latvijā ir salīdzinoši jauna. Saskaņā ar 2023.gadā publicēto Eiropas inovāciju rezultātu vērtējumu, Latvijā inovāciju pieeja tiek pielietota nepietiekami, ierindojot Latviju trešajā vietā no beigām starp visām ES valstīm. Šie vērtējumi norāda uz nepieciešamību aktīvāk strādāt inovatīvu risinājumu meklēšanā un pielietošanā, tai skaitā sociālo inovāciju virzienā, lai efektīvāk risinātu esošās sociālās problēmas. Ar pilnu pētījumu iespējams iepazīties šeit.
Lai veicinātu sociālo inovāciju attīstību, SIF īstenos arī projektu "Atbalsts jaunām pieejām sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanā"**, kura ietvaros plānots izsludināt atklātu sociālo inovāciju ideju atlasi un pieteikties finansiālam atbalstam sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu izveidei un/vai attīstībai. Plānots, ka ideju atlases posmā pieteikumus varēs iesniegt sākot jau no šī gada rudens.
Plašāka informācija par SIKC un projektu par sociālajām inovācijām sociālo pakalpojumu jomā pieejama šeit.