Sabiedrības integrācijas fonds īstenos ESF+ pasākumu “Atbalsts jaunām pieejām sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanā”. Pasākuma mērķis ir sekmēt sociālās inovācijas sociālo pakalpojumu jomā, nodrošinot mūsdienīgu, cilvēka vajadzībām atbilstošu un aktuālu sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu attīstību nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto personu grupu sociālajai integrācijai.
Latvijas galvenais resurss ir cilvēki, ik vienam sabiedrības loceklim būtu jāsaņem personai nepieciešamais atbalsts, it īpaši sarežģītās dzīves situācijās. Kvalitatīviem sociālajiem pakalpojumiem ir būtiska nozīme to personu ikdienā, lai varētu nodrošināt cilvēkcienīgu aprūpi, ja tāda ir nepieciešama, kā arī pārvarēt kādas dzīves situācijas, īpaši, ja viņam nav pietiekama piederīgo atbalsta.
Latvijā sociālos pakalpojumus galvenokārt nodrošina pašvaldības. Tomēr pašvaldības pēc iedzīvotāju skaita un blīvuma, infrastruktūras, cilvēku un finanšu resursu pieejamības ir ļoti atšķirīgas un līdz ar to arī sociālo pakalpojumu pieejamība katrā pašvaldībā ir atšķirīga. Tāpēc ir būtiski meklēt veidus, lai veicinātu vienmērīgu un kvalitatīvu sociālo pakalpojumu pieejamību visā Latvijā.
Viens no risinājumiem sociālo pakalpojumu kvalitātes un efektivitātes uzlabošanai ir sociālās inovācijas. Latvijā sociālās inovācijas jau tiek īstenotas, tomēr nav pietiekami atpazīstamas plašākai sabiedrībai. Tas ir viens no iemesliem, kas kavē inovāciju attīstību, jo katram nozares pārstāvim var būt dažāda izpratne par to, kas ir sociālā inovācija un trūkst viegli pieejamas informācijas par veiksmīgi ieviestiem risinājumiem. Bez kopīgas izpratnes par sociālo inovāciju būtību sociālo pakalpojumu jomā, ieguvumiem un mērķtiecīga finansiālā atbalsta, sociālo inovāciju attīstība turpinās būt fragmentāra, nesniedzot maksimālo iespējamo ieguvumu sabiedrībai.
Lai definīcija un kritēriji būtu atbilstoši Latvijas situācijai un starptautiskai praksei, būtiski saņemt sociālo inovāciju un sociālo pakalpojumu jomas pārzinātāju, praktiķu un ekspertu viedokli. Tāpēc Sabiedrības integrācijas fonds nodrošināja sociālo inovāciju sociālo pakalpojumu jomā definīcijas un kritēriju izstrādi un veica aptauju, kurā ikvienam interesentam bija iespēja izteikt viedokli par tām. Aptaujā piedalījās 71 respondents. Iegūstot daudzpusīgus viedokļus, Sabiedrības integrācijas fonds varēs sagatavot kvalitatīvus un precīzus projektu pieteikumu vērtēšanas kritērijus, kas nodrošinās, ka pasākuma ietvaros izveidotie vai uzlabotie sabiedrībā balstītie sociālie pakalpojumi patiešām efektīvi risinās sociālās atstumtības riskam pakļauto personu problēmas.
Jau 2024. gada nogalē pasākuma ietvaros interesentiem būs iespēja pieteikties atklātā projektu konkursā, lai saņemtu finanšu atbalstu līdz 300 000 EUR sociālā pakalpojuma izstrādei un/vai attīstībai (uz finansējumu attieksies de minimis atbalsta regulējums). Atlase sastāvēs no diviem posmiem – sociālo inovāciju ideju un sociālo inovāciju projektu pieteikumu atlasēm. Ideju un projektu pieteikumos būs jāpiedāvā sabiedrībā balstīta sociālā pakalpojuma izveide un/vai attīstīšana sociālās atstumtības riskam pakļauto personu grupu sociālajai integrācijai.
Projektu pieteikumus varēs iesniegt un apstiprināšanas gadījumā īstenot valsts pārvaldes un pašvaldību iestādes, atvasinātas publiskās personas, biedrības, nodibinājumi un komersanti, tai skaitā sociālie uzņēmumi. Speciālisti tiek aicināti izvērtēt savu pieredzi sociālo pakalpojumu sniegšanā un piedāvāt attīstīt jaunus pakalpojumus sociāli atstumtības riskam pakļauto personu grupu integrācijai.
Ideju atlases posmā tiks izvērtētas sociālās inovācijas idejas līmenī – to aktualitāte, atbilstība noteiktajām mērķa grupām, jaunu metožu vai risinājumu piedāvājums, kā arī ilgtspēja. Sākotnēji piedāvājot tikai ideju, potenciālajam inovatoram nebūs nepieciešams patērēt nevajadzīgi daudz laika un resursu, ja izrādītos, ka šādai inovācijai nav potenciāla. Plānots, ka ideju pieteikumus varēs iesniegt 12 mēnešus un tie tiks izvērtēti katru ceturksni.
Pēc sociālo inovāciju ideju atlases, projektu atlases posmā pilno projekta pieteikumu iesniegs tie pieteicēji, kuru piedāvātās idejas tiks atbalstītas un būs saņēmuši uzaicinājumu iesniegt detalizēti izstrādātu sociālo inovāciju projekta pieteikumu.
Projektu pieteikumu atlases posmā uzreiz varēs piedalīties, ja inovācijas ideja būs saistīta ar kādu no šīm tēmām:
-
atbalsta pasākumi, lai nodrošinātu sociālo aprūpi dzīvesvietā personām attālos lauku reģionos;
-
atbalsta pasākumi nodarbinātības saglabāšanai neformālajiem aprūpētājiem, kuri aprūpē tuvinieku;
-
integrēti sociālās aprūpes pakalpojumi dzīvesvietā;
-
preventīvi pasākumi bērniem un viņu likumiskajiem pārstāvjiem un jauniešiem par bērnu un jauniešu seksuālo un reproduktīvo veselību.
Kopējais projektu atlasei paredzētais finansējums ir 9 000 000 EUR.
Aktuālā informācija par konkursu būs pieejama Fonda mājaslapā ŠEIT.
Pasākums tiek īstenots, pamatojoties uz Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 4.4.1. specifiskā atbalsta mērķa “Veicināt nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto personu sociālo integrāciju, izmantojot sociālās inovācijas” 4.4.1.1. pasākuma projektu Nr. 4.4.1.1/1/24/I/001 “Atbalsts jaunām pieejām sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanā”.