#Jaunumi
Attēlā komisijas locekļi

Vakar, 5.martā Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas (Komisija) sēdē Sabiedrības integrācijas fonda (Fonda) sekretariāta direktore Inese Kalvāne kopā ar komandu prezentēja Fonda darbības un attīstības prioritātes turpmākajiem četriem gadiem, kā arī iestādes 2025. gada budžetu un atbalsta programmas sabiedrības saliedētībai. 

Komisija uzklausīja informāciju par Fonda īstenotajām programmām un to uzdevumiem. Saeimas deputāti un pieaicinātie pārstāvji bija vienoti – Fonda darbs ir nozīmīgs un pozitīvi vērtējams. 

Ieskicējot Fonda darbības stratēģiju 2025.-2029. gadam, I. Kalvāne norādīja uz Fonda galvenajiem darbības virzieniem un uzdevumiem, kas šonedēļ tiks prezentēti Fonda Padomes sēdē, kurā darbojas pieci ministri, viens Ministru prezidenta un četri nevaldības sektora (NVO) pārstāvji. 

Sanāksmē, pārstāvot Ministru prezidenti, piedalījās arī Fonda Padomes priekšsēdētāja Karina Ploka, kura, vērtējot Fonda sekretariāta veikumu, sacīja: “Sabiedrības integrācijas fonds nodarbojas ar dažādu programmu administrēšanu, bet, ja vērtējam tam pieejamo bāzes finansējumu pa gadiem, tad tas nav palielinājies, savukārt programmu skaits ir palicis apjomīgāks.  Sabiedrības integrācija fonds ir labs piemērs, kā viena iestāde var efektivizēt un digitalizēt savus pakalpojumus un labi darīt savu darbu.  Turklāt tieši tā, kā to sagaida sadarbības partneri”.  

“Vēlos uzteikt Sabiedrības integrācijas fonda sadarbību un līdzšinējo dialogu ar NVO. SIF ir nozīmīgs nevalstiskā sektora sadarbības partneris, kas sniedz būtisku atbalstu sabiedrības saliedētībā un pilsoniskās sabiedrības attīstībā” pauda Latvijas Pilsoniskās alianses (LPA) interešu pārstāvības vadītāja Līna Putāne. Viņa arī minēja, ka NVO sektoram ir svarīgi, lai turpinātos NVO fonda programma, kas nozīmīgs atbalsts nevaldības organizācijām un to mērķu sasniegšanā.  

Šā gada budžets Fonda darbībai ir 33 456 457 eiro, no kā vairāk kā 50% paredzēti  atbalsta pakām trūcīgām personām un atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem. Proti,  Lielākā finansējuma daļa jeb 28 %  tiks novirzīti sociālās atstumtības un diskriminācijas riskam pakļautajām personām, kurā plānota ap 420 tūkstošu paku iegāde un to izsniegšanai maznodrošinātajiem un trūcīgajiem, t. sk. Ukrainas civiliedzīvotājiem. Savukārt otra lielākā daļa finansējuma 23% apmērā tiks novirzīti Ukrainas civiliedzīvotāju atbalstam, lai mācītu latviešu valodu un ar  kultūrorientācijas programmu palīdzētu iekļauties Latvijas sabiedrībā.  

Trešā lielākā naudās saņēmēju grupa būs mediji, kuriem no mediju atbalsta fonda (MAF) ieplānots atbalsta finansējums 15 % apmērā no kopējā Fonda budžeta. 

Savukārt NVO fonda atbalstam jeb projektu konkursiem, kurā ik gadu Fonds saņem ap 700 pieteikumus, šogad plānots novirzīt atbalstu 15 % apmērā.  

Sociālo inovāciju ekosistēmas dalībnieki varētu saņemt atbalstu 10 %, bet 6% finansējuma atbalsts iecerēts ģimenēm, turpinot īstenot sabiedrībā pieprasītos pasākumus, kas veido atbalstošu vidi ģimenēm. (t.sk. apliecības "Goda ģimene" digitalizāciju). 

Tāpat Komisijā izskanēja arī priekšlikums, ka ir nepieciešams stiprināt Vienas pieturas aģentūras (VPA) darbību.