Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) īsteno motivācijas un atbalsta programmu cilvēkiem, kas saskārušies ar šķēršļiem iesaistoties nodarbinātībā vai izglītībā sava dzimuma, etniskās piederības, invaliditātes vai vecuma dēļ. Laika posmā no 2021.gada augusta līdz 2022.gada martam atbalsts sniegts 597 sociālās atstumtības riskam pakļautajiem iedzīvotājiem no visas Latvijas, no kuriem 56% jeb 337 atkal izdevies iekļauties nodarbinātībā vai izglītībā.
Pēc SIF pasūtījuma veiktās pētījuma centra SKDS aptaujas rezultāti rāda, ka vismaz 28% Latvijas iedzīvotāju ir saskārušies ar diskrimināciju darba tirgu (2021). Visizplatītākie iemesli - vecuma (45%), valodu zināšanu (32%), tautības (24%) un dzimuma (24%) dēļ. Lai realizētu visu sabiedrības grupu potenciālu, SIF vairākus gadus īsteno Motivācijas programmu, sniedzot atbalstu diskriminācijai pakļauto cilvēku spējām iekļauties nodarbinātībā vai izglītībā.
“Vēljoprojām daļa cilvēku Latvijā sastopas ar dažādiem šķēršļiem un aizspriedumiem. SIF ir apņēmies izskaust diskriminācijas radītās negatīvās sekas un sekmēt tai pakļauto cilvēku iekļaušanos, sniedzot nepieciešamo profesionāļu palīdzību. Vienlaikus strādājam pie sabiedrības informētības un vispārējās izpratnes par diskriminācijas novēršanas ieguvumiem. Motivācijas programma ir būtisks instruments, lai sniegtu gan atbalstu diskriminētajām grupām, gan lai informētu šos cilvēkus par savām tiesībām,” skaidro SIF sekretariāta direktore Zaiga Pūce.
Motivācijas un atbalsta programmas ietvaros ir izveidota profesionāla komanda, kurā līdzās pārmaiņu aģentam – sociālajam darbiniekam, tiek piesaistīti dažādi speciālisti, piemēram, sociālais darbinieks, psihologs, jurists u.c.. Darbs notiek gan individuāli, izzinot katra programmas dalībnieka problēmas, vajadzības un iespējamās izaugsmes iespējas, gan arī grupu nodarbībās – klātienē un attālināti. Tādā veidā tiek veidots kontakts gan ar speciālistiem, gan pašiem dalībniekiem savā starpā.
Programmas īstenošanas pieredze apliecina, cik svarīgi ir katram cilvēkam, ejot cauri grūtiem savas dzīves posmiem, saņemt atbalstu no speciālistiem un saviem līdzcilvēkiem - tas dod stimulu viņiem atsākt mācības, iesaistīties nodarbinātībā vai vienkārši uzdrošināties kaut ko mainīt savas dzīves kvalitātes uzlabošanā.
Kā norāda programmas koordinatori, risināto jautājumu loks bijis plašs un sarežģīts. “Liela daļa, uzsākot programmu, pārvarēja diskriminācijas un vardarbības sekas, iemācījusies patstāvīgi risināt sociālās problēmas, atjaunojušas un vairojušas sociālos kontaktus, mazinājušas sociālo izolāciju. Jāpiebilst, ka uzlabojušās savstarpējās attiecības ar ģimenes locekļiem. Piemēram, dēls atjaunojis attiecības ar māti, sieviete ar bērniem, kas cieta no vīrieša vardarbības, tika izolēta no varmākas, tika atrasta piemērota skola bērniem, kas uzlaboja psiholoģisko stāvokli ģimenē. Citam dalībniekam pēc 30 gadu pārtraukuma tika atrasts skolas diploms arhīvā, lai varētu turpināt izglītoties. Daudzi ir uzsākuši darba gaitas, pārvarējuši savu nedrošību - pirmo reizi sākuši strādāt pēc ilgiem gadiem. Projekta dalībniekiem tika atrisinātas arī mantojuma lietas un juridiska rakstura problēmas, piemēram, atcelts tiesu izpildītāju uzliktais aizliegumus sievietei pārdot automašīnu,” stāsta Pierobežas reģiona koordinatore Inta Ruskule.
Kopš 2018.gada SIF projekta "Dažādības veicināšana" ietvaros jau vairāk nekā 2639 cilvēku saņēmuši atbalstu, lai atkal iekļautos nodarbinātībā vai izglītībā. Šis ir noslēdzošais projekta gads.
Motivācijas programma un atbalsta pasākumi cilvēkiem, kas vēlas iekļauties nodarbinātībā un izglītībā, tiek veikts SIF īstenotā Eiropas Sociālā fonda projekta “Dažādības veicināšana” (Nr. 9.1.4.4./16/I/001) ietvaros. Finansējums 85% apmērā piešķirts no Eiropas Sociālā fonda un 15% finansē Latvijas valsts.