Līdzfinansē ES Logo

Arī Zemgalē noslēdzies Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) organizētais mācību cikls “Kā radīt sociālās inovācijas sociālo pakalpojumu jomā?”, kur tika sniegtas zināšanas un praktiskas iemaņas inovatīvu sociālo pakalpojumu radīšanā un attīstīšanā. Mācību cikla piecus seminārus no marta līdz aprīļa sākumam apmeklēja kopskaitā 113 dalībnieki, viņu vidū sociālo dienestu speciālisti, NVO pārstāvji, komersanti un citi sociālo pakalpojumu jomas interesenti. Tāpat kā citu reģionu mācību ciklu apmeklētāji, arī zemgalieši semināru saturam piešķīruši augstu vērtējumu – 9 no 10 punktiem, kā galvenos ieguvumus minot ne tikai jaunas zināšanas un kontaktus sadarbībai, bet arī iedvesmu, radošumu un prasmi domāt plašāk. 

“Man kā cilvēkam, kurš ikdienā strādā veselības nozarē un nav pārāk tuvu sociālo pakalpojumu jomai, šis bija ļoti noderīgs kurss, jo es sapratu, kādā stilā un manierē vispār vajag domāt par sociāliem pakalpojumiem, kas ir un kas nav inovācija, un kā vispār paskatīties uz organizācijas darba efektivitāti. Ļoti patika, ka mācībās bija dalībnieki no dažādām nozarēm, kas deva iespēju tās iepazīt un pietuvināties. Kopumā semināri bija lieliska iespēja bagātināties – liels paldies organizatoriem!” – par mācību cikla ieguvumiem stāsta Pulmonālās hipertensijas biedrības valdes priekšsēdētāja Ieva Plūme. 

Nodarbības vadīja profesionāli un pieredzes bagāti dažādu jomu eksperti – komunikācijas un sociālā darba eksperte, Latvijas Universitātes pasniedzēja Liesma Ose; Rīgas Tehniskās universitātes docente, biedrības "Zināšanu un inovācijas sabiedrība” vadītāja, biznesa trenere Vita Brakovska; inovāciju mentore, pakalpojumu dizaina stratēģe Liene Kupča; sociālo pakalpojumu plānošanas eksperts ar ilggadēju darba pieredzi Rīgas valstspilsētas pašvaldībā Juris Osis; sociālās jomas speciāliste, “Ventspils Sociālā dienesta” vadītāja Una Lapskalna-Alksne. 

Lai labāk izprastu sociālo inovāciju tēmu un sociālo pakalpojumu nozares specifiku, mācību ciklu bagātināja trīs pieredzes stāsti. Par savu darbu stāstīja jau esošs sociālo inovāciju sociālo pakalpojumu jomā īstenotājs – sociālā uzņēmuma “Barboleta” vadītāja Baiba Blomniece-Jurāne. “Barboleta” piedāvā līdzsvara platformu mācību un darba produktivitātei – tā ir inovatīva, zinātnē balstīta metode uzmanības fokusēšanai, motivēšanai, informācijas iegaumēšanai un enerģijas veicināšanai gan darbā, gan mācību procesā. Tāpat bija iespēja dzirdēt Aizkraukles novada pašvaldības Sociālā dienesta vadītāja Edvarta Pāvulēna prezentāciju par biežākajām sociālās jomas problēmsituācijām un dienesta darbu to risināšanā. Savukārt biedrības “Cerību spārni” vadītāja Eva Viļķina dalījās stāstā par inovatīvu sociālo pakalpojumu ieviešanu un mērogojamību

“Liemas Oses nodarbība ļoti palīdzēja sastrukturēt to, kas tad īsti ir sociālā inovācija un pakalpojums, kā arī iedeva dažādas metodes un rīkus, ko varu izmantot savā ikdienas darbā. Ņemot vērā, ka kopā ar komandu grasāmies iesniegt savu sociālā pakalpojuma ideju SIF projektu atlasē, tad šis bija ļoti labs starts, lai vispār izprastu mūsu potenciālā pakalpojuma būtību un to, vai atbisltam projektu atlases prasībām,”– pēc 1. semināra “Kas ir sociālās inovācijas?” pārdomās dalās Egita Matulēna, sociālā uzņēmuma “Sajūtu Māja” vadītāja. 

Dobeles novada Sociālā dienesta vadītāja Baiba Lucaua-Makalistere pēc 2. semināra “Kā atrast īsto problēmu?” stāsta: “Ļoti patika, ka pasniedzēja mums lika domāt “ārpus rāmjiem”. Mēs visi strādājam sociālajā jomā, kas pēc būtības ir smaga, taču daudz ko ir iespējams atrisināt, pielietojot dažādas metodes, kas it kā visiem teorētiski ir zināmas. Tās arī palīdz paskatīties “ārpus rāmjiem” jeb plašāk, līdz ar to ceļš, kas ved pie problēmas risinājuma, vairs nešķiet tik sarežģīts. Turklāt šeit ir iespēja satikties ar kolēģiem, mēs šeit esam raiba publika. Kursos satiku gan nevalstisko organizāciju, gan sociālo uzņēmumu pārstāvjus. Mēs savstarpēji sadarbojamies un mācību pauzes izmantojam, lai pārrunātu darba jautājumus.” 

Jums – organizatoriem – ir izdevies atlasīt fantastiskus un harizmātiskus lektorus, kuri iedvesmo iet un darīt. Priekš manis tas ir ļoti svarīgi, es baudu katru šo tikšanos. Mans lielākais ieguvums ir iedvesma turpināt doties pretim savu mērķu realizācijai. Man ir ļoti liela vēlme palīdzēt cilvēkiem, un šie semināri man palīdz noformulēt savas sajūtas, es šeit iegūstu ļoti vērtīgas zināšanas. Galvenais, ko paņemu no Lienes Kupčas lekcijas, ir metode, kā salikt idejas atbilstošos laika nogriežņos, lai varētu tās paveikt, bet nepārdegt, kā arī atziņu par “cut it out” – attiekties no tā, kas vairs nestrādā un nav vajadzīgs. Milzīgs paldies lektoriem un organizatoriem!” – par 3. seminārā  “Kā veidot risinājumu ar sociālās inovācijas pieeju?” iegūto stāsta arhitekte Ilona Vaivade. 

“Šī nodarbība bija “bomba”! Tā man palīdzēja saprast mērķi, kāpēc es vispār uz šīm mācībām atnācu, kā arī nostabilizēja manas domas par projekta pieteikuma rakstīšanu,” sajūsmu pēc 4.semināra “Sociālās inovācijas izstrādes praktiskie soļi” apmeklējuma pauž dalībniece Aija Vārava. 

“No šodienas paņemu līdzi jaunu, interesantu informāciju, piemērus, jaunas pazīšanās un kontaktus. Patika nodarbības iesaistošais formāts un tēmas,” par ieguvumiem pēc 5.semināra “Ilgtspēja sociālajā inovācijā un starpnozaru sadarbība” stāsta Elīna Juraka, Labbūtības centra “GAISMAS” vadītāja. 

Mācību ciklu “Kā radīt sociālās inovācijas sociālo pakalpojumu jomā?” veidoja pieci tematiski saistīti semināri. Pirmais deva padziļinātas zināšanas par sociālām inovācijām kā tādām un sniedza izpratni, ko nozīmē sabiedrībā un kopienā balstīti sociālie pakalpojumi. Otrajā un trešajā seminārā dalībnieki trenējās atšķirt problēmu sekas no cēloņiem, precīzi definēt problēmas un ar inovatīvām pieejām modelēja atbilstošākos risinājumus. Ceturtajā nodarbībā pievērsāmies sociālo inovāciju izstrādes praktiskajai pusei, balstoties Latvijas sociālo pakalpojumu sistēmā un normatīvajā regulējumā. Savukārt noslēdzošais seminārs tika veltīts ilgtspējas, sociālās ietekmes, mērogojamības un starpnozaru sadarbības jautājumiem. 

Šādu mācību ciklu SIF organizē visos Latvijas reģionos. Kurzemē, Rīgā, Vidzemē un Zemgalē tas ir noslēdzies, Latgalē vēl turpinās pēdējās nodarbības. Plašāka informācija ŠEIT

Sakām sirsnīgu paldies visiem dalībniekiem par atsaucību, līdzdalību, ieguldīto laiku un enerģiju un vēlmi attīstīt Latvijā sociālās inovācijas. Ceram, ka semināros iegūtās zināšanas un prasmes noderēs darbā, un jau pavisam drīz leposimies ar jaunām inovācijām sociālo pakalpojumu jomā!

Mācību cikls “Kā radīt sociālās inovācijas sociālo pakalpojumu jomā?” ir daļa no SIF īstenotā ESF+ projekta “Atbalsts jaunām pieejām sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanā”, kura mērķis ir sekmēt sociālās inovācijas sociālo pakalpojumu jomā, nodrošinot mūsdienīgu, cilvēka vajadzībām atbilstošu un aktuālu sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu attīstību.

Informāciju sagatavoja Sabiedrības integrācijas fonds ESF+ projekta Nr. 4.4.1.1./1/24/I/001 “Atbalsts jaunām pieejām sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanā” ietvaros. Par informācijas saturu atbild Sabiedrības integrācijas fonds.